ArtMaidan: Майдан в одній європейській столиці може призвести до Майдану за океаном

Created by Kseniya Fuchs & Julia Marushko |

У розпал протестів на Майдані у 2013-му році у Гамбурзі з’являється німецько-українська культурна організація ArtMaidan, яка створює мистецтво проти забуття та стає однією з найвідоміших культурних ініціатив на півночі Німеччині. Його засновниця — українська художниця, вальдорфська вчителька та громадська активістка з міста Луцьк Юлія Марушко.

Все почалося з далекого 2013-го року, коли запальна волинянка поїхала в Німеччину на навчання на вальдорфського вчителя старшої школи і для проходження практики у вальдорфській школі переїхала до Гамбургу з метою знайти можливості для відкриття вальдорфської школи в Україні. Але невдовзі після переїзду Юлії в Україні розгоряється Євромайдан.

„Так сталося, що мій день народження — 20-го лютого — припав на найкривавіший день в Києві, що ще глибше прив’язало мене до тих подій, — зізнається Юлія. — Так я стала хроністкою Революції Гідності та нової України, записавши все в мистецькі „Щоденники Марушко“.

У знак солідарності з українськими демонстрантами Юлія разом з Тіллем Андреасом Дункель засновує українсько-німецьке культурне об’єднання „ArtMaidan“. В рамках першої ініціативи об'єднання художниця створює близька 150-ти робіт — мистецьку хронологію сучасної української історії.

А вже незабаром співзасновники АртМайдану починають активну роботу з популяризації українського мистецтва на півночі Німеччини в місті. Завдяки діяльності ArtMaidan жителі Гамбурга відкрили для себе багатогранну сучасну українську культуру: від українських фільмів в кінотеатрі Metropolis в серці міста до фестивалю української музики на кораблі MS STUBNITZ та концертів українських гуртів, серед яких Panivalkova та Гайдамаки.

Окремим явищем став проєкт Kontrobanda — німецько-українські вечори з українською гастрономією та культурною програмою наживо, які щомісяця збирали понад 100 відвідувачів. „Для німців ми тим самим створили місце, де вони мог- ли б відчути українську гостинність та зрозуміти Україну. Для українців — осередок батьківщини уєвропейському культурному метрополі“ — говорить Юлія. Неодноразовим резидентом Контробанди бів відомий музикант та фронтмен гурту ROTFRONT, DJ Юрій Гуржи (Yuriy Gurzhy), який з початку Революції на Майдані заснував вечірки „Born in UA“, з якими і приїздив до Гамбурга.

За словами Юлії, війна на сході України стала центром її політично сформованого підходу до мистецтва. Її інший проєкт „Анастазіс“ (з грецької — воскресіння) презентує інсталяцію з 24 картин. Основу виставки представляють фотографії солдат зі старих приватних сімейних фотографій художниці. Картини, розмальовані як писанки, символізують повтор колеса історії, воскресіння війни. В додаток, через музику і світло мисткиня нагадує про реальність, яка кожного дня забирає нові життя. „Анастазіс“ — виставка для тих, хто досі чекає, — каже Марушко. А з роками з цього проєкту народилася артфешн колаборація з українським дизайнером Макаром Ципаном, відомим своїм брендом MAKI. Дизайнер використав мотиви Юлії для лінії хусток, сорочок та суконь, які розробники називають сучасними аналогами вишиванки.

Утім, культура і освіта залишаються основними темами АртМайдану, який тримає руку на пульсі світових і українських новин. Наталія Бойків, яка працює в музеї Революції Гідності, голова Київської філії ГО „Родина Героїв Небесної сотні“ створеної в 2014- му році, вдова Майдану, розповідає:

„107 людини загинули під час протестів в Києві з січня по лютий 2014-го. 49 неповнолітніх дитини стали сиротами, на сьогодні — це 33 дитини. Рішення суду по справі Майдану вже не дочекаються 24 родичі жертв Майдану, які за ці 8 років вже перейшли у вічність. Слідство досі триває“.

8 років тому українці з протестом вийшли на вулиці. Зараз з протестами виходять вже білоруси та росіяни. „Майдан в одній європейській столиці може призвести до Майдану за океаном“ — написала Юлія в книзі „Еволюція метелика“ з текстами та казкою Революції і війни у 2016 році. Революцію вона сприймає як еволюцію, усвідомлюючи, що мистецтво сильніше за зброю, знає, що вільні школи — це запорука вільного суспільства, і вірить у припинення війн. Сьогодні Юлія багато часу приділяє викладанню, адже після 5 років ініційованих нею перших вальдорфських семінарів та розпочатої роботи на Волині, дякуючи людям на місці, у вересні 2020-го у рідному Луцьку відкрився перший вальдорфський клас.

Поки через карантин двері АртМайдану залишаються зачиненими, його засновниця пише та ілюструє казки для малечі. Та разом з тим наголошує: „ArtMaidan завжди відкритий до співпраці з іншими організаціями та готовий до нових проєктів, адже інтерес німців до України невпинно зростає!“


 

Маніфест АртМайдану
  1. ArtMaidan - це українці за кордоном, які встановлюють контакт з місцевим населенням у країнах, в яких вони перебувають.

  2. ArtMaidan - це створення нових проєктів та співпраця з існуючими культурними установами в європейських містах та в усьому світі.

  3. ArtMaidan - це робити Україну видимою за кордоном завдяки мистецтву та культурі.

  4. ArtMaidan - це підтримка кожного активіста в поточній ситуації в Україні та усвідомлення майбутніх загроз та небезпек для всієї країни.

  5. ArtMaidan - це художній спосіб підтримати всіх людей, які вийшли на вулиці за свої права та свободу в незалежній країні під назвою Україна посеред Європи.

  6. АртМайдан - це підтримка Євромайдану, тобто протестів, які розпочалися 21 листопада 2013 року.

  7. ArtMaidan - це діалог з людьми, які готові слухати і розуміти.

 

Back
Foto: Berry Behrendt
Marushkas Tagebuch - Himmlische Hundert Foto: Svitlana Shapoval
Foto: Berry Behrendt
Anastasis - Artfashion Collaboration - MAKI
Anastasis - Artfashion Collaboration - MAKI