Еко усвідомлення: чи ще не запізно?

Created by Kseniya Fuchs |

Чи живемо ми дійсно в часи екологічної катастрофи, про яку кричать сьогодні з усіх боків? Серіал „Чорнобиль“ надав цій темі ще більшого галасу та нагадав про всеосяжну радіоактивну забрудненість.

На конференціях ООН, на книжкових ярмарках, на бізнес-форумах обов’язковим чи хіба не головним пунктом в програмі є дискусії про критичність екологічної ситуації у світі і з цим, на жаль, не посперечаєшся. В Україні також зростає кількість екопроєктів та екоініціатив, проводиться безліч екосемінарів, організовуються освітні програми та надаються гранти для покращення екології. Ба, навіть екологічний молебень запустили. В цій статті ми намагаємося висвітлити лише низку важливих екотрендів в нашій країні.

Цілком логічно, що серед усієї екологічної продукції найбільшим попитом серед населення користуються продовольчі товари та засоби гігієни, оскільки саме ці речі найшвидше можуть негативно вплинути на фізичне здоров’я. В Україні з кожним роком зростає кількість екопідприємств, більшість з яких спеціалізуються на вирощуванні зернових та на молочному виробництві. Набирають популярності так звані “гіперлокальні” продукти харчування на невеликих екофермах. Наприклад одна із таких: Климівка - екоферма у центральній Україні, де прекрасно поєднана екопродукція та зелений туризм. Там можна не тільки придбати натуральні продукти, але й ознайомитися з фермерським життям та відпочити на природі.

Втім, багато хто не проти спробувати й геть щось нове. Так, в Україні активно набирає обертів екомода, головна мета якої — дбайливе ставлення до природних ресурсів, без шкоди для планети. І тут справа не лише у відмові від хутра чи шкіряних виробів, а й у прогресивному використанні матеріалів, як наприклад виробництво речей з льону чи конопель або окулярів з кави. Коли мова йде про забруднення навколишнього середовища, то першим, що спадає на думку - є заводи та їхні вихлопні гази. Але мало хто замислюється про легку чи текстильну промисловість, хоча індустрія моди посідає почесне третє місце серед найбільших забруднювачів довкілля після видобутку нафти та сільського господарства. Нещодавно створена платформа усвідомленої моди Sustainable Fashion pad — це перший в Україні комунікативний майданчик для етичних брендів та споживачів. На цьому пабліку можна знайти безліч цінних лайфхаків, як зробити культуру свого споживання найбільш усвідомленою. Наприклад, віддавати непотрібні лахи в так звані “банки одягу” або використовувати екологічний одноразовий посуд та багаторазові торбинки, сумки й авоськи замість пластикових.

Загалом, тема пластику наразі є однією з найболючіших в Україні, і оскільки прийняття відповідного законопроекту на законодавчому рівні тривало довго, громадські організації власноруч взялись за рішення цієї проблеми. Одним із прикладів такої ініціативи є ГО “Україна без сміття”, яка має на меті мінімізувати відходи на звалищах. Засновники організації зазначають, що сьогодні в Україні лише 16% відходів сортується, решта усе ще захоронюється, що є абсолютно недопустимим в країнах ЄС. Тому головним завданням “України без сміття” є зниження захоронених відходів до мінімуму. Тут постає і питання апсайклінгу (прим. авторки — перекладі з англійської термін «upcycling» означає переробку, вторинне використання чого-небудь або навіть «нове життя» речей) як найбільш доцільного використання відходів, і співпраці з бізнесом та державою.  

Стосовно держави варто зазначити, що хоча в законі України «Про виробництво та обіг органічної сільськогосподарської продукції та сировини» і прописано, що державна політика спрямована на розвиток виробництва та ринку органічної продукції, але практично підтримка з державного бюджету поки не передбачена. І тут можна довго говорити і про підтримку державою малого та середнього бізнесу, оскільки екологічна продукція не може виготовлятися великими концернами, і про надання соціальних кредитів на пільгових умовах, як це діє в країнах Європи, і про екоподаток, який в Україні не тільки надто низький у порівнянні з ЄС, але й, згідно з учасниками травневого екофоруму у місті Дніпро — ще й некоректно витрачається.

Але якщо на систему оподаткування та розподілу держбюджету ми безпосередньо вплинути не можемо, є багато речей, які залежать від кожного з нас. Ми можемо самі створити попит на екологічність. Саме в цьому контексті і є важливим термін усвідомлення: не тільки купити екомашину, а паралельно з цим не прибрати після себе сміття в лісі, але й дійсно усвідомлювати, що етичний підхід до всього, що купується, використовується та викидається, може покращити якість життя кожного та планети в цілому, наскільки патетично це б не звучало.

Back