Гендерна рівність vs барбершопи: у пошуках переможця

Created by Ярослав Борута |

Моє знайомство з модою та стилем почалося з театру. Отримавши роль підстаркуватого ловеласа у французькій комедії «Блез», мені захотілося щось змінити у зовнішності. Так я потрапив до свого першого барбершопа, де зачіску а-ля Джон Леннон змінили на модний андеркат.

Минуло 5 років і я натрапив на кейс львівського барбершопа, в якому дівчині заборонили заходити до зали. Так з’явилася ця стаття.

У чому проблема суто чоловічого простору?

Донні Хоулі (Donnie Hawley) — засновник компанії з виробництва чоловічої косметики Layrite та мережі Hawleywood’s Barbershop. Він прибічник барбершопів як «простору для справжнього чоловіка».

«Я просто хотів створити місце, де чоловік може прийти та бути чоловіком. Вам не хочеться, щоб вас бачила жінка під час вашої стрижки. Ми всі любимо жінок, не зрозумійте мене неправильно, проте деякі двері створені для того, щоб у них заходили чоловіки. У Hawleywood’s Barber Shop саме такі двері».
Донні Хоулі

У 2016 році декілька жінок поскаржилися на ньютаунський Hawleywood до національної комісії з прав людини. Все почалося з посту музикантки Kelly Jeanious. Вона написала, що дівчину його друга попросили почекати на вулиці до закінчення стрижки. Пояснення — «це простір виключно для чоловіків».

У сіднейському барбершопі Huntress Hill власник та барбер Сем Рахім (Sam Rahim) відмовився зробити зачіску дівчині. Її мати поскаржилася на порушення антидискримінаційного законодавства до Австралійської комісії з прав людини, тож наступні 8 місяців Сем витратив на судові процеси. Спір закінчився примиренням сторін, та Сем Рахім зобов’язався надалі робити зачіски, незалежно від статі клієнтів.

«Ми відмовилися обслужити дівчину, бо це барбершоп. Я спеціалізуюся лише на стрижці чоловічого волосся. Я не кваліфікований для роботи з жіночим волоссям»
Сем Рахім

«У нас у прейскуранті є окрема послуга «Чоловічка стрижка для дівчини», ми додали її майже відразу, адже був великий попит. Дівчата на початку записувалися під чоловічими іменами, хотіли зробити зачіску в нас. Приблизно 5 % наших клієнтів — дівчата» 
Єлизавета Соколова, засновниця барбершопа з барберами-дівчатами Barbarella

Чи є гендерно-нейтральні барбершопи?

У багатьох українських барбершопах працюють жінки. Проте за 5 років відвідування різних закладів я жодного разу не бачив, щоб жінка робила собі зачіску в барбершопі.

Тому мене зацікавили два нью-йоркські заклади: Fellow Barber и Decatur and Sons. Ще у 2013 році 10 % їхніх клієнтів були жінками. З опитування The New York Times постає декілька причин, чому вони надають перевагу барбершопам перед салонами краси:

  • це вдвічі дешевше за візит до салону;

  • це швидко: 30 хвилин у барбершопі проти 2–3 годин у салоні краси;

  • зачіски короткої та середньої довжини стали більш популярними серед жінок.

«Вони (дівчата) приходять досить часто…знають, що отримають якісну зачіску. Для фейда немає обмежень» Дарія Шморгун, переможниця Open Barber's Cup 2016 у номінації Glad Head та Pompadour, амбасадор мережі Scriction Barber Shop

Чому недостатньо просто дозволити жінкам робити зачіски в барбершопах?

Недостатньо змінити мислення барберів та власників барбершопів. Адже суспільство загалом пов’язує гендер, характер, сексуальні вподобання із зачіскою. Короткі жіночі зачіски, що почали розповсюджуватися з 1900-их, навіть сьогодні виглядають наче виклик.

Тому мене зацікавили два американські проекти. Поп-ап барбершоп Scissors and Clippers доступний людям із будь-якими гендерними ідентичностями. Він відкривається на два-три дні кожного сезону в креативному просторі New women space. Ціна на стрижку фіксована — $35.

На постійній основі працює You & Sundry, що позиціонується як «кабінет для коротких зачісок». На стрижку піде від 15 хвилин до 1 години, найдорожча зачіска коштуватиме $60.

«Щодо дівчат, які хочуть зробити зачіску в барбершопі або взагалі туди зайти — з такими обмеженнями я реально зіткнулася лише в Україні. Здебільшого організатори барбершопів просто роблять фішку на тому, що «у нас суто чоловічий клуб: дівчина не заходить, дівчина не працює майстром, дівчина почекати не може». В Америці та Європі я таких чітких рамок не зустрічала»
Анастасія Карпенко, переможниця XXI чемпіонату України з перукарського мистецтва у номінації Best Barber, засновниця школи барберів Karpenko Barber School

Яка ситуація в українських барбершопах?

За 5 років я був у 7 барбершопах у Полтаві та Києві. У жодному не було оголошення «Тільки для чоловіків». Та виявилося, що не у всіх закладах діє політика відкритості. Наприклад, на Facebook-сторінці популярного київського барбершопу M15 у розділі «Інформація» зазначено: «Вхід тільки для чоловіків!». На запитання в особистих повідомленнях мені відповіли, що жінка може зайти всередину — наприклад, щоб придбати на подарунок засіб для укладки волосся — проте залишитися не може.

«Зараз багато дівчат-барберів, які справляються не гірше (за чоловіків), проте я вважаю, що в чоловічій перукарні жінці, принаймні майстру, не місце. Коли працюють майстри-чоловіки, вони можуть спілкуватися про що завгодно, на чоловічі теми. Коли працюють одні хлопці, деякі відвідувачі…приходять до нас відпочити. Відпочити від родини, відпочити від роботи, від тієї самої жіночої уваги» 
Євгеній Хрипун, барбер Old Dutch Barbershop

У львівському Solidol Barbershop дівчина взагалі не зможе зайти всередину. Ще 4 роки тому заклад був відкритим для всіх. Моє анонімне джерело пояснило, чому все так змінилося. Ніби колись до барбершопу завітало подружжя, та поки чоловіка стригли, його жінка казала барберу, як краще зробити зачіску. Результат її не задовольнив і стався скандал. Після цього власники вирішили зробити men-only вхід. Дізнатися про це можна безпосередньо перед дверима Solidol Barbershop, де позначено «Men only», та за відгуками на Google.

«Solidol Barbershop — установа, яка має певні правила. Ми надаємо якісні послуги та створюємо виключно чоловічу атмосферу, яка дає вам можливість відпочити. Ми цінуємо та поважаємо жінок, але чоловіки повинні мати місце, де вони зможуть вільно розмовляти на будь-які теми. Ми створили саме такий заклад. Якщо в кімнаті є жінки, це створює для них та інших клієнтів незручності. Ми сподіваємося… ви прийдете до наснаступного разу, і ці 60 хвилин, проведені окремо, тільки зміцнять ваші відносини» 
Відповідь на негативний відгук користувача «Назарій Гудзоватий»

Що каже українське законодавство щодо барбершопів виключно для чоловіків?

В Україні барбершопи, як і салони краси, фітнес-центри та супермаркети, надають послуги на основі публічного договору. У такому договорі підприємець зобов’язується продавати товари, виконувати роботи або надавати послуги кожному, хто до нього звертається. Умови публічного договору (ціна товару, якість послуги) встановлюються однаковими для всіх споживачів.

«Було смішно, коли ми тільки-тільки відкрилися, і до нас заходить клієнт: «А вона мені точно зробить зачіску?» Просто коли ти метр п’ятдесят на зріст, двометровий дядька не вірить, що ти йому зробиш бороду. А потім все ставало на своїмісця: я брала небезпечну бритву та мені починали довіряти» 
Дарія Шморгун, переможниця Open Barber's Cup 2016 у номінації Glad Head та Pompadour, амбасадор мережі Scriction Barber Shop

Тому, за висновком старшої юристки фірми Cai & Lenard Олени Зайцевої, заклад, який заявляє про надання певних послуг лише особам певної статі, порушує:

  • Конституцію України — згідно ст. 24 всі громадяни мають рівні конституційні права і свободи;

  • Цивільний кодекс — згідно ст. 633 підприємець не має права відмовитися від укладення публічного договору за наявності у нього можливостей надання споживачеві відповідних товарів (робіт, послуг);

  • Закон України «Про захист прав споживачів» — згідно ст. 17 встановлення будь-яких переваг, застосування прямих або непрямих обмежень прав споживачів не допускається.

Якими будуть барбершопи через 10, 20, 30 років? Чи перетворяться виключно чоловічі простори на комфортні для будь-якого гендеру місця? Найбільш популярне визначення барбершопу в Urban dictionary говорить, що це «місце, де ви можете відпочити, зробити зачіску, послухати музику, та якщо потрапили до гарного закладу — насміятися вдосталь». Хай так і буде.

Під час написання матеріалу була використана інформація зтаких ресурсів: Законодавство України (https://zakon.rada.gov.ua/laws/main), Коаліція з протидії дискримінації в Україні (http://discrimi.net/), Гендер у деталях (https://genderindetail.org.ua/), The Telegraph (https://www.telegraph.co.uk/), The New York Times (https://www.nytimes.com/), The Weekly Times (https://weeklytimes.com.au/), The Bustle (https://www.bustle.com), Urban Dictionary (https://www.urbandictionary.com/), You & Sundry (https://www.youandsundry.com), Facebook, YouTube, Pinterest.

Back
Дарія Шморгун
Євгеній Хрипун
Єлизавета Соколова