«Городище Оствиця»

Created by Ольга Постнікова та Юрій Ойцюсь |

На лівому березі озера Басів Кут у м. Рівне збереглося давнє поселення, датоване X – п. п. XII ст., яке було оточене земляними валами і ровами. Дане поселення (Басівкутське городище) – пам’ятка археології національного значення. Виник задум щодо цілковитої історичної реконструкції давньоруського поселення X-ХІІ ст., зокрема: архітектурне та культурне відтворення житлових помешкань, ремісничих майстерень, господарських споруд, оборонних стін, башт, укріплених в’їздів, човнів, де можна буде спробувати різні ремесла, доторкнутися до побуту, життя та розваг періоду Давньої Русі.

Створення парку ми розпочали зі створення човна дракар „Гунгнір“ – історичної реконструкції варязького човна довжиною 9 м, який є зменшеною копією Гокстадського дракара. Завдяки підтримці небайдужих рівнян та українців, які проживають у Німеччині, ми змогли якісно та відносно швидко реалізувати наш задум. Човен вийшов дуже гарним, багато людей зі всієї України та за кордону слідкувало за його будівництвом та спуском на воду. Човен став знаковим проєктом і дав поштовх для реалізації масштабного проєкту ― Парк історичної реконструкції „Городище Оствиця“.

Ідея відтворення автентичного давньоруського поселення отримала значну підтримку серед містян, й проєкт «Створення парку історичної реконструкції „Городище Оствиця“» став переможцем в конкурсі проєктів громадського бюджету міста Рівне у 2019. Територію майбутнього парку власними силами громадської організації спланували, очистили від чагарників, засіяли травою, розчистили берег. До кінця 2020 року за кошти громадського бюджету буде зведено ряд споруд ― 2 великих навіси 12м x 5м, 2 причали для човнів, вхідний місток, встановлено лави на території парку, прокладено гравійну доріжку, під’єднано парк до електромережі. 

У 2020 році поповнилася колекція наших човнів. Ми побудували ще один великий човен ― лодь Ладу довжиною 7 метрів, а також 3 човни-довбанки. Усі човни зберігаються на Оствиці. Окрім цього у вересні 2020 за сприяння облдержадміністрації нам вдалося підняти 10-метровий човен-довбанку 16 ст., який знайшли місцеві мешканці у р. Случ на Березнівщині. Човен вже законсервували, і його теж можна побачити на території парку.

Протягом літа 2020 року на локації відбулася низка культурно-мистецьких заходів. Найбільш масштабна подія цього року – фестиваль прадавніх човнів, який ми у зв’язку з карантинними обмеженнями змушені були провести в онлайн форматі. Головною цікавинкою фестивалю були човни – історичні реконструкції з різних з різних куточків України. Також у парку відбулись цікаві культурні події міста – 7 концертів на березі озера, десятки екскурсій по озеру на човнах тощо.

Маємо багато ідей та планів. У 2021 році плануємо відтворити різні майстерні ― гончара, коваля та теслі. А також мріємо побудувати великий човен довжиною 20 метрів ― реконструкцію човна, який зберігається у Рівненському обласному краєзнавчому музеї. Продовжуємо досліджувати та розвивати давньоруські промисли та ремесла, проводити різні цікаві тематичні, онлайн та офлайн заходи.

Парк набуває все більшої популярності як серед рівнян, так і гостей міста, а човни та парк вже є однією з найцікавіших туристичних атракцій Рівного. Якщо будете в Рівному – обов’язково приходьте на Оствицю. Тут ви зможете поплавати на давніх човнах, зробити цікаве фото та просто гарно відпочити!

Back