Мистецтво із запахом кави

Created by Maria Szołomycka |

Каву можна не тільки пити. Її можна використовувати як полотно, нею можна малювати або виробляти з її зерен цікаві ароматні сувеніри: букети квітів, годинники, забавки. Справжні кавомани знаходять для неї значно більше застосувань, ніж вишукані методи приготування.

Так намальовані кавою картини вінницької художниці Анни Джуринської народилися саме з любові до цього напою. 

«Береш ту каву, яка розливається в різні боки, та створюєш щось, — розповідає Анна. — Кава зовсім по-іншому лягає на полотно, не так, як фарба. Вона некерована, розтікається, часом створює щось взагалі нереальне. Все відбувається саме собою, емоційно та інтуїтивно. Але картини виходять дуже цікаві».

Для малюнків Анна використовує чорну каву, яку п’є сама: арабіку, приготовлену методом еспресо. Часом додає до кавових малюнків білу чи чорну акрилові фарби, олівець чи гелеву ручку, щоб зробити контури та створити все-таки якісь бар’єри. 

У творчості любить свободу, любить порушувати правила, як наприклад, намалювати щось неправильної форми, непропорційне, наперекір правилам анатомії… Кожен малюнок народжується з іншого настрою: «Ніколи не змушую себе робити того, чого не хочу. Якщо маю якийсь проєкт, буду ловити його настрій. Має бути натхнення і легкість, коли не думаєш, як малюєш, просто не встигаєш за своєю рукою. А вона сама щось створює». 

Анна є мамою трьох синів і каже, що кожен етап її творчості пов'язаний з народженням кожного з них: з першим займалася розписом по дереву, потім відкрила з чоловіком арткав’ярню, а тепер, коли найменшому синові виповнився рік, планує онлайн-галерею. «Мені здається, що жінка кожного разу, коли народжує дитину, змінюється сама. Стає іншою. Так і мої проєкти, з народженням кожної дитини — інші мрії, цілі».

Взагалі, малюнки кавою — це лише невелика частина багатогранної творчості художниці, яка проявляється абсолютно у всьому, за що б вона не бралася. «Я завжди виходжу з того, що в мене є, не тримаюся за якийсь один жанр чи за одну техніку. Можу розписувати стіну, а потім зробити мініатюрний портрет на ялинковій іграшці, потім розписувати по склу, на тканині або шкірі чи проводити майстер-класи для дітей».

Інстаграм Анни: @dzhurynska.artist

А от ужгородська майстриня Оксана Співак запевняє, що із запашних кавових зерен можна зібрати практично все, що дозволить фантазія: картини, годинники, настільні лампи, ретро-машини, рамки до фотографій, ялинки, букети квітів, невеличкі сувеніри, елементи декору – всі ці речі виглядають елегантно і довго зберігають приємний запах кави. Що потрібно, щоб зі звичайних кавових зерен зробити Бранденбурзькі ворота? Виявляється, достатньо лиш 150 грамів кави, мішковини та термоклею. І, звичайно, вміння художниці. 

За шість років, від коли почала цим займатися, Оксана зробила кілька сотень «кавових шедеврів». Декотрі поїхали до Німеччини, інші – до Канади, Чехії. «Багато хто хоче мати оригінальну річ, зроблену тільки для нього. Навесні найчастіше замовляють «кавові» квіти, під Новий рік – «кавові» ялинки, бо вони цікавіше виглядають і довше пахнуть.»

Оксана каже, що знає про каву все. Любить її готувати, смакувати, розповідати про неї. Для своїх мистецьких витворів використовує різні сорти, адже зерна арабіки більш плоскі, натомість зернятка робусти — круглі і маленькі. А ще потрібно сортувати за відтінками: зелена, обсмажена, карамельна.

«Не завжди знаю, як вийде. Кінцевий результат переважно відрізняється від запланованого. Бо в процесі виявляється, що можна зробити цікавіше: викласти другий локон або іншого матеріалу додати».

Свої роботи Оксана «доправляє» й іншими спеціями: гвоздикою, анісом, кардамоном, бадьяном, паличками кориці, духмяним перцем, мускатним горіхом… Каже, головне – щоб спеції пасували до кави. Тоді витвір вийде ароматним.

Інстаграм Оксани: @spivachok2017
 

Back
Анна Джуринськa (c)
Анна Джуринськa (c)
Оксана Співак (c)
Оксана Співак (c)