«Ше.Fest» відбувся всьоме й вперше помандрував Україною

Created by Еліза Солодка |

Фестиваль Тараса Шевченка „Ше.fest“ — знакова культурна подія України, яка народилась під час Майдану 8 років тому. Відтоді фестиваль відбувається щороку в селі Моринці, Черкаської області.

Історія народження

У 2014-му волонтерка Майдану Юлія Капшученко-Шумейко усвідомила, що наближалось 200-річчя з Дня народження Тараса Шевченка, а для молоді в Україні подій з цього приводу не передбачалося. На той час дівчина вже створила власний інформаційний ресурс „Сіль“, на якому волонтерили також її друзі. Саме вони радо підтримали ідею та вирушили з Києва в Моринці, щоб заручитись підтримкою місцевої влади. Так народився „Ше.Fest“.

Ідея фестивалю – оновлення і популяризація постаті Шевченка. Від початку і донині організатори прагнуть зробити так, щоб Тарас Григорович був завжди модний і актуальний, так само як і його творчість. „Ше.Fest“ – це фестиваль, де кожен може побачити в Шевченкові не лише звичний образ пророка, а й бунтаря, неформала своєї епохи й водночас – надзвичайного генія. Українського і сучасного, близького та зрозумілого кожному.

За 7 років на фестивалі сформувалися вже традиційні для відвідувачів локації: просвітницька галявина, театральна сцена, галявина майстеркласів, нічна акустична сцена, дитяча галявина, художня галявина, ярмарок майстрів, територія їжі, наметове містечко та інфоцентр. Проте організатори не припиняють відкривати й нові творчі зони. Так, цього року, була започаткована етносцена, на якій своє мистецтво змогли показати народні колективи. Вже кілька років поспіль підлітків на фестивалі об’єднують ігри Ше.Games. Також фестиваль Тараса Шевченка – це платформа виховання активної молоді, адже збудований на волонтерській ініціативі фестиваль заручається їх підтримкою з усієї України. 

У різні роки хедлайнерами фестивалю були Тартак, Go-A, Антитіла, Kozak System, Нумер 482, Без обмежень, Фіолет, Тінь Сонця, Misteria, Колір Ночі, Вій, Один в каное, Калуш тощо.
 

Проєкт «Ше.Fest мандрує країною»

Оскільки у 2020-му світ охопила пандемія, фестиваль Тараса Шевченка не відбувся. Однак, відвідувачі та постійні гості так за ним скучили, що вже у 2021-му організатори вирішили ризикнути й розширити його географію – повезти частинку фестивальної програми в нові міста. Цю ініціативу підтримав Український культурний фонд, благодійний фонд МХП-Громаді, Міністерство молоді та спорту України, Черкаська обласна державна адміністрація та інші меценати. Свій внесок внесли й поціновувачі фестивалю, фондуючи„Ше.Fest“  на краудфандинговій платформі Спільнокошт.

Так, починаючи з липня, частка фестивалю відбулась в Ірпені, Броварах, Одесі та Первомайську (Миколаївської області). А напередодні Дня Незалежності – 21 і 22 серпня фестиваль традиційно відбувся у селі Моринці. Цьогорічною темою стали слова Шевченка: „Кохайтеся чорнобриві...“.

„Насправді результати проєкту не просто виправдали очікування, а навіть трохи приголомшили. Тому що самі мандри Україною, мініфести в чотирьох містах, зібрали понад три тисячі глядачів. Загалом сам фестиваль у Моринцях відвідала, мабуть, найбільша кількість гостей за всю його історію – понад чотирнадцять тисяч людей. Тобто загалом ми зібрали понад сімнадцять тисяч за весь шлях проєкту цьогоріч. А загальне охоплення в інфопросторі було понад півтора мільйона осіб. Для нас це своєрідний рекорд“, – відзначив керівник проєкту Дмитро Колоша під час презентації відеоальманаху в Києві.

Режисер проєкту „Ше.Fest“мандрує країною Олександр Висоцький розповів про новації, які вдалося реалізувати: „У нас відбулися нововведення по всьому периметру нашої роботи, тому що цього року з’явились донори і завдяки ним ми змогли втілити давно задумані мрії. Нам вдалося додати ще п’ять до традиційних десяти локацій. Змагання Ше.Games цього року зібрали близько півтисячі людей. У нас з’явилася фолксцена, де дві доби виступали місцеві колективи – окремий фестиваль у фестивалі“.

Засновниця фестивалю Юлія Капшученко-Шумейко зазначила, що основна родзинка заходу в тому, що він робить Шевченка сучасним і популярним: „Ми переносимо Тараса в сьогодення, розповідаємо про нього хоч і з науковим підґрунтям, але простою мовою. Шевченко для нас – це справді любов, і ми з любов’ю ставимося як до фестивалю, так і до його популяризації на різних майданчиках“.

Фестиваль „Ше.Fest“ – успішний приклад того, як молодіжний проєкт може стати повноцінною культурною подією національного масштабу. Організатори планують продовжувати розвивати його і показувати його українцям зі всього світу!

Back
Foto: Kateryna Bezzubets
Foto: Kateryna Bezzubets
Foto: Kateryna Bezzubets
Foto: Kateryna Bezzubets
Foto: Kateryna Bezzubets