Штутгарт як архітектурна Мекка

Created by Ilona Ushenina |

Які асоціації спадають вам на думку, коли йдеться про Штутгарт, місто на півдні Німеччини та домівку Gel[:b]lau? Певно, світові бренди автоіндустрії Mercedes-Benz та PORSCHE чи промислові гіганти Bosch, Mahle, Siemens, IBM тощо? І це будуть цілком правильні асоціації! Саме завдяки бурхливій автомобільній промисловості місто пережило стрімкий ріст, і це віддзеркалилося на його зовнішньому вигляді таким потужним чином, що Штутгарт сьогодні по праву вважається епіцентром сучасної архітектури Німеччини. Маючи три відомих вищих навчальних закладів для архітектури, Штутгарт здобув собі ознаку «міста архітекторів», яке характеризується простим та мінімалістичним дизайном та функціональною естетикою. Всесвітньо відоме архітектурне бюро Behnisch вважає архітектуру міста «не геометрично раціональною, проте виразною та чітко сформульованою.» А чи ви з ним погоджуєтеся, вирішуйте самі :)

Ласкаво просимо до Imperium Romanum

Вже в 90 р. н.е. на полі Альтенбургер, що неподалік від сучасного центру Штутгарта, римляни побудували форт, який відігравав центральну роль у захисті зовнішнього кордону Римської імперії та став столицею римського адміністративного округу. 19 гектарів поселення разом з усіма  прилеглими торговими шляхами охороняло понад 500 лицарів. Майже 2000 років потому «римський форт» святкує своє відродження як у якості історичної споруди, так й культурної платформи. Під час реконструкції та розширення в 00-х роках особлива увага приділялася охороні пам'ятників. В результаті, колишній двір казарми залишився незабудованим, щоб зберегти аутентичні спогади, як тут побутували римські лицарі чи армія Вільгельма I. А побудований близько 1916-1917 зал Фенікс став дуже популярною івентлокацією, яка пропонує відвідувачам неймовірну самобутню атмосферу.

Порада редактора: відвідайте за нагоди 0711Spirits - щорічний ярмарок-вечірку алкогольних напоїв.

 

Вайсенхоф та Світова спадщина ЮНЕСКО

Вайсенхоф (нім. Weißenhofsiedlung) був побудований для виставки «Die Wohnung» (з нім. «Квартира»), яка проходила в різних частинах Штутгарта з метою демонстрації сучасного міжнародного стилю, а також архітектурної функціональності. 17 міжнародних архітекторів, серед яких у тому числі Вальтер Ґропіус, Людвіг Міс ван дер Рое, Ганс Шарун і Шарль-Едуар Жанре-Грі, відомий у всьому світі під сценічним прізвищем Ле Корбюзьє (фр. Le Corbusier), розробили різні елементи інноваційного житлового комплексу.  Бувши великим провидцем, Ле Корбюзьє бачив потребу в адаптації старих принципів будівництва до технічного прогресу і навіть уклав архітектурний маніфест, який опублікував у своєму власному журналі «L’Esprit Nouveau» (укр. «новий дух»). Так у 1927 році з’явились всесвітньо відомі «п’ять пунктів” архітектури Ле Корбюзьє:

  • Опора будинку, під якою розташовується зелена зона

  • Плоский дах-тераса з садом

  • Вільне планування

  • Неопорна фасадна стіна

  • Довгі віконні отвори

Того ж року він використав ці принципи для свого власного архітектурного проєкту в Вайсенхофі. Разом з 16 іншими роботами майстра, будинки Ле Корбюзьє в Штутгарті внесені до списку об’єктів Світової спадщини ЮНЕСКО, і зараз їх можна відвідати як музей. Окрім високоефективного використання простору, можна легко помітити, наскільки революційними були ці будівлі у 20-х роках 20 століття, і наскільки актуальними залишаються сьогодні. Адже природне освітлення кімнати завдяки великим вікнам цінується й у 21 столітті, а зелені насадження на плоскому даху навіть субсидуються у Німеччині.

 

Широкі краєвиди зі штутгартської телевежі 

Штутгартська телевежа стала чи не найпопулярнішим мотивом сувенірної продукції міста й його невіддільною візитівкою. А все тому, що це була перша телевежа у світі, побудована із залізобетону.  Завдяки місцевому інженеру-будівельнику Фріцу Леонхардту жителі міста отримали не тільки забезпечення мовлення радіостанцій та телемережі, а й оглядовий майданчик з фантастичною панорамою міста з висоти 217 метрів та кафе. Лише за 20 місяців будівництва телевізійну вежу урочисто відкрили в 1956 році, і серед важливих гостей церемонії відкриття була й сама королева Великобританії Єлизавета II. 

 

Державна галерея та художній музей Штутгарта

Окрім того, що державна галерея Штутгарта (Staatsgalerie Stuttgart) — музей світового класу з разючою колекцією творів мистецтва, це ще й архітектурний шедевр зі своєю особливою історією. Оригінальна будівля «Музею образотворчих мистецтв» була побудована в 1938-1943 роках за проєктом Георга Готтлоба Барта. Перше розширення чи то скоріше реконструкція після безжалісних наслідків Другої світової війни відбулися майже через 40 років. Для цього земля Баден-Вюртемберг провела загальний конкурс ідей і на додаток до семи переможців, серед яких був і відомий Гюнтер Беніш, були запрошені ще четверо іноземних архітекторів. Безперечним переможцем конкурсу став лондонець Джеймс Стерлінг, і саме йому місто завдячує найважливішим твором постмодерної архітектури Німеччини. Будівля Стірлінга провокує не лише жабо-зеленими вигнутим фасадом і шипованою підлогою, рожевими та синіми поручнями на сходах, а також різнокольоровими сталевими балками та вентиляційними трубами - з еклектичним поєднанням форм та будівельних матеріалів. Скляні двосхилі дахи над головним входом контрастують із закругленою віконною стіною. Незвичайні ракурси, своєрідні плани приміщень та безліч інших дивовижних деталей дизайну визначають типовий для постмодерної архітектури плюралізм «anything-goes». Безліч грайливих елементів дизайну контрастує з класичним та навіть дещо монументальним  облицюванням фасаду з жовтого природного каменю. Всередині галерея має спокійний та затишний інтер’єр, який дозволяє відвідувачам розглядати колекцію мистецтв не відволікаючись. 

У 2005 році штутгартська Staatsgalerie отримала гідного «конкурента» у вигляді нового Штутгартського художнього музею сучасного мистецтва. Відповідальні за нього архітектори Хашер та Єле (Hascher+Jehle) не хотіли проєктувати у самісінькому центрі міста нічого постмодерного чи нав'язливого. Оскільки уся центральна Замкова Площа (нім. Schlossplatz) вміщує в собі будівлі найрізноманітніших епох, кожна з яких говорить своєю власною мовою, Хашер та Єле створили своєрідний архітектурний пасьянс - спокійну та елегантну структуру, яка утворює ансамбль із її оточенням. 

 

ІСТОРІЯ ТА МАЙБУТНЄ АВТОІНДУСТРІЇ У ДВОХ БУДІВЛЯХ

Два гіганти автомобільної індустрії Daimler та Porsche знаються не тільки на автомобілях, але й на архітектурі. Обидва музеї були побудовані майже одночасно і з архітектурної точки зору є втіленням інновації, майбутнього та прогресу. Своїми склепінчастими стінами та спіральними сходами музей Mercedes Benz дарує відвідувачам справжню естетичну насолоду та відчуття подорожі у часі. Адже дев'ять поверхів музею зберігають понад 1500 експонатів історії автомобілебудування. Музей Porsche також вражає своїми архітектурними формами. Як космічний корабель, його „припарковано“ у районі Цуффенгаузен, а окремі елементи будівлі настільки вигадливо пов'язані між собою, що з кожної точки музей має інший вигляд. До речі, тисячі квадратних метрів виставкових площ обох музеїв були спроєктовані однією архітектурною фірмою hg merz.

 

Міська бібліотека 

Хто ввечері проїжджає Міланську площу, розташовану за головним залізничним вокзалом,  неодмінно зверне увагу на дивовижне освітлення міської бібліотеки Штутгарта. Будівля, яку урочисто відкрили у 2011 році, є однією з найсучасніших архітектурних витворів міста і символізує початок великої модернізації міського пейзажу. Принцип її дизайну полягає в первинних геометричних формах і являє собою абсолютно білий ідеальний куб з галерейним простором всередині, або так званим «серцем», яке освітлюється центральним просвітом. За елегантною мінімалістичною геометрією ховається й не менш важливий символізм. «Серце» бібліотеки уособлює коріння знань і представляє медитативний центр з неймовірною акустикою. Водночас галерейна форма воронки вказує на відкриття до зовнішнього світу: до безмежного світу знань. Архітектор Юн Янг Йі таким чином побудував не тільки будівлю з каменю та бетону, але й ціле послання. У своєму архітектурному концепті він вказує: «У минулому центром міста були церква чи палац. Але в сучасному суспільстві багато уваги має приділятися місцю для індивідуального поглиблення знань та збагачення досвіду». Це архітектурне послання підкорює увагу жителів міста і тим самим насичує бібліотеку подіями. Завдяки співпраці з літературними інститутами та багатьма іншими культурними установами, штутгартська бібліотека пропонує безліч заходів з письменниками, науковцями, художниками та іншими представниками культури. 

Тим часом прогрес крокує далі. Й мова не лише про інновації, але й прощання зі старим. Наразі найвідомішим будівельним проєктом у Штутгарті (і, можливо, у всій Німеччині) є «Штутгарт 21»: в його рамках планується оновлення головного залізничного вокзалу та аеропорту, а також подальший розвиток залізничних шляхів у складі нової швидкісної та модернізованої залізниці в рамках транс'європейських мереж. І хоча це будівництво ще й досі викликає численні протести та соціальне невдоволення через погане планування, ми цілком впевнені, що по закінченню реконструкції місто отримає нову культурну пам’ятку, яку можна буде знайти в майбутніх книгах про новаторські архітектурні ідеї.
 

Back
Штутгартська телевежа
Вайсенхоф
Державна галерея Штутгарта
Музей мистецтва
Музей PORSCHE
Музей Mercedes-Benz
Міська бібліотека