Україна матиме найкращу державну службу у світі

Created by Daniil Popkov |

“Україна матиме найкращу державну службу у світі”, - така мета об’єднала близько трьох тисяч молодих українців, випускників найкращих університетів світу. Один з них — Артем Шаіпов, магістр права Кембриджа і новообраний голова асоціації “Професійний уряд”, який восени 2013 повернувся на Батьківщину, аби змінювати українське суспільство.

Артеме, чому випускник Кембриджа повернувся до України? Чи була спокуса лишитись в Англії?

Спокуса, звісно, була. Але під час навчання в Англії уявив, нібито мені виповнилось сто років і настав час підбивати підсумки життя. Тоді зрозумів: усе, чим пишаюсь, що мені приносило втіху пов’язане із суспільною працею. Тому, після закінчення навчання повернувся додому, щоб разом з іншими однодумцями прискорювати еволюцію нашого суспільства.

Яке застосування знайшов  для себе в Україні?

Одразу по поверненню почав працювати юридичним радником програми Агентства США з міжнародного розвитку у галузі реформування правосуддя та правничої освіти. Згодом, у березні 2014 долучився до заснування об’єднання випускників іноземних університетів “Професійний уряд”.

Чому об’єднання відбулось лиш у 2014 році, а не раніше?

Ще до 2014 в Україні існували спільноти випускників західних університетів, але це були клуби за інтересами, що не впливали на державну політику. Окупація Криму приголомшила небезпекою, у якій опинилась наша країна: держава стрімко втрачала керованість, чимало урядовців тікали з посад. Ми відчули відповідальність за нашу країну і прагнули допомогти. Майдан показав нам, що смачно їсти і пити — не головне у житті, що можна досягти успіху, об’єднавшись навколо доброї мети.

Що ви почали робити?

Ми запропонували людський капітал Урядові. Було очевидно, що туди мають потрапити люди нової якості: порядні, освічені, готові втілювати зміни. Ми домовились з Урядом надсилати нам відомості про вакансії, пропонували наші знання і досвід, бо чимало не лише вчились на заході, але й працювали у міжнародних компаніях.

Що вдалось зробити “Професійному урядові” за ці чотири роки?

Три роки ми фактично були HR-агенцією Уряду. За цей час туди потрапило близько ста членів організації, хоч кількість резюме була у десять разів вище. Іноді складалось враження, що оголошення про конкурси та порядок їх проведення були складені так, аби відбити бажання “зайвим людям” брати у них участь. Врешті, Уряд прислухався до громадськості і був створений портал вакансій державної служби “career.gov.ua”, на якому у два кліки можна дізнатись про всі конкурси і необхідні кроки. Також ми були одними з тих, хто дав поштовх реформі держслужби.

Але ж 100 осіб на весь державний апарат — це крапля. Уряд не зацікавлений у мотивованих та освічених кадрах?

Ситуація декілька разів змінювалась. За нашими спостереженнями, якщо до парламентських виборів 2014 у кадровій політиці враховувались професійні якості, то після 2014 стала відігравати роль ще й політична лояльність. На жаль, реформа державної служби отримала новий повштовх лише у 2017, коли чимало нових урядовців вже залишили уряд при неприємних обставинах. Більшість наших членів подавали свої кандидатури саме до кінця 2015 року і мали негативний досвід. Тому хоч умови значно поліпшились, заохотити решту сьогодні значно важче. Наразі Уряд відкритий до співпраці. Також не слід забувати, що кожен з нас має основне місце роботи, а громадській діяльності віддає особистий час.

Чи є у “Професійного уряду” політичні амбіції?

Ми аполітична, незалежна організація. Це є запорукою успішної співпраці та довіри будь-якого Уряду. Ми працюємо не на чергові вибори, а на інтереси народу, на десятки років та поколінь вперед.

Які ваші плани на майбутнє?

Якщо раніше ми хотіли лише привести до уряду нових людей, то тепер прагнемо змінити саму культуру держслужби. Наша місія — стати платформою для створення в Україні найкращого уряду в світі. Для цього ми вже запропонували впровадити у роботу Уряду інструменти зворотнього зв’язку, які існують у розвинутих демократіях. Для того, щоб виявити недоліки у його роботі і зробити ефективнішим, ми досліджуємо досвід роботи усіх поколінь урядовців, враховуємо міжнародні стандарти. У цьому ми співпрацюємо з міжнародними і місцевими партнерами: Центром демократії, розвитку та правовладдя Стендфордського університету під керівництвом професора Фукуями, фондом Конрада Аденауера, державними службовцями і експерти з США, Канади, Німеччини, Київською школа економіки, Секретаріатом Кабінету Міністрів.

Гадаю, чимало наших читачів-українців, що мешкають сьогодні у Німеччині і мають західну освіту, хотіли б співпрацювати з вами. Чи є для цього можливості?

Ми завжди раді ініціативним однодумцям. Нещодавно ми започаткували дипломатичний напрямок і позиції послів асоціації, якими можуть стати українці, які мешкають за кордоном, поділяють наші цінності і прагнуть допомогти. Аби долучитись, потрібно зареєструватись на нашій сторінці у Facebook – „PGA.Ukraine”.

Back