Україна на Берлінале

Created by Kseniya Fuchs |

Ділимось із Вами свіжими враженням з грандіозної події, яка прохоидла у столиці Німеччині.

#UkraineIsYourDestination

З 7 по 17 лютого у столиці Німеччині пройшов 69-й Берлінале ― один із найпрестижніших та найбільш відвідуваних кінофестивалів світу. Головна особливість Берлінале полягає в його сучасній геополітичності ― з кожним роком своєю конкурсною програмою фестиваль піднімає гострі політичні та соціальні проблеми. На відміну від Канського та Венеціанського кінофестивалів на червоних килимах Берлінале не зустрінеш натовпу голівудських зірок та іменитих режисерів, оскільки комерційні фільми, якщо і обираються до програми фестивалю, представляються поза конкурсом. Берлінський фестиваль ― це передусім віддзеркалення нашого сьогодення з усіма його непростими реаліями, а тому комерційне кіно для масового глядача тут побачити можна рідко.

Одночасно з кінофестивалем щороку функціонує Європейський кіноринок, який є однією з найважливіших платформ для зустрічей фахівців кіноіндустрії. Вже традиційно Український національний стенд, організаторами якого цього року стали Державне агентство України з питань кіно та Асоціація кіноіндустрії України, працював під cлоганом  #UkraineIsYourDestination (прим. ред. „Україна ― це твій пункт призначення“). Проте, присутність України можна було помітити ще задовго до самого стенду ― яскраві сходи та банери з українською айден- тикою зустрічали відвідувачів кіноринку ще у фойе.

“Організація роботи стенду є нашою традиційною формою роботи на кіноринку. Цьогоріч він суттєво збільшився в розмірах і отримав новий дизайн, який ми будемо використовувати на всіх міжнародних заходах впродовж року. Стенд – це не тільки рекламний носій, це кінематографічне посольство країни під час фестивалю, де зустрічаються кінофахівці з усього світу задля налагодження професійної співпраці», – зазначив голова Держкіно Пилип Іллєнко.

Ключовим елементом візуального оформлення України на EFM (European Film Market) стали мотиви робіт української художниці-примітивістки Марії Примаченко. Цьогоріч виповнюється 110 років з дня народження всесвітньо відомої художниці. Завдяки благодійному фонду «Творча спадщина родини Марії Примаченко», казковий і загадковий світ картин художниці презентував відвідувачам кіноринку Україну як незвідану і багату на різноманітні образи країну.

Арт-директором дизайну стенду, виконаного в сучасній 3D-технології, став відомий український дизайнер Кирило Чичкан. Таким чином дизайнер поєднав традиції та новітні технології, що якнайкраще підкреслило прогресивний рух української кіноіндустрії!

Окрім цього, для презентації України на Європейському кіноринку Асоціація кіноіндустрії України на замовлення Держкіно підготувала каталог «Українські фільми 2018/2019» та презентаційну стрічку українських фільмів, яку також можна було побачити на стенді.

«Цього року Асоціація кіноіндустрії України доклала усіх зусиль, аби Україна була представлена на Європейському кіноринку дійсно національним стендом у форматі Umbrella, який об’єднав різні кіноорганізації. Завдяки спів-праці та об’єднанню фінансових і ресурсних зусиль багатьох державних та культурних інституцій нам вдалося підняти рівень автопрезентації на новий щабель. Ми продовжуємо працювати у напрямку налагодження міжнародної співпраці, демонструвати Україну як привабливого партнера для копродукційних та сервісних проектів», – зауважив Володимир Яценко, Голова Асоціації кіноіндустрії України. Згадуючи фінансові зусилля, неможливо оминути увагою Український Культурний Фонд, який надав фінансову підтримку організаторам стенду. «Нам завжди приємно дивитися на результати своїх проектів, бо коли ти бачиш проект на папері – тобі складно його візуалізувати. Та коли візуалізація краще ніж очікування, то це завжди приносить радість. Український стенд на Берлінале це саме такий випадок. Обрана дуже гарна тематика та стилістика стенду, дуже злагодженою була командна робота організаторів. З кожним роком український стенд стає кращим, все більше представників української кіноіндустрії приїжджає до Берліну, все більше зустрічей проводиться» – поділилася своїми враженнями директор УКФ Юлія Федів.

Знаковою подією на цьогорічному Берлінале стала світова світова прем’єра у рамках основної конкурсної програми історичного трилераАґнєшки Голланд «Mr. Jones», у створенні якого взяли участь Kinorob, FILM.UA Group за підтримки Державного агентства України з питань кіно. Фільм заснований на реальних подіях та розповідає про валлійського репортера Джонса, який вперше в західній пресі заявив про український Голодомор, побачивши його власними очима. Проте, фільм фокусується не стільки на штучному голоді, який створила Російська імперія в Україні, а на ставленні Заходу до того. Замовчування та ігнорування, дезінформація та брехня – паралелі із сьогоденням відчуваються в майже кожному кадрі фільму. Після показу творча група фільму та її команда висловили свою підтримку режисерові Олегу Сенцову#FreeSentsov! та розповіли, що під час перегляду спеціально залишили для нього вільне місце.

Співпродюсер фільму з українського боку Єгор Олесов зазначив з цього приводу: «Прем’єра була дуже хвилюючою. Дехто з гляда- чів плакав після показу, дехто мовчав, але байдужим не залишився жоден. Це потужне кіно, важ- ливе не тільки для України, але й для всього світу, адже ми можемо побачити багато паралелей з сучасністю. Ця історія про справжню журналістику і таку правду, заради якої варто йти до кінця». Вихід стрічки в широкий світовий та український прокат запланований на осінь 2019 року.

Крім того, двох українських кінематографістів – Аліну Горлову та Нікона Романченка – відібрано до участі у щорічному форумі Berlinale Talents, що є індустріальною платформою Берлінського міжнародного кінофестивалю для 250 молодих перспективних представників галузі.

Усе вищезазначене тільки підтверджує той факт, що українська кіноіндустрія потужно розвивається і ми сподіваємося, що незабаром побачимо чимало якісних результатів цього розвитку.

Back