Українська команда видала екокомікс про наслідки війни для природи. Авторки неофіційно називають його контроверсійним артоб’єктом. Комікс має півтора десятка сторінок і виданий трьома мовами. Його сюжет взятий із життя і викликав когнітивний дисонанс у найперших читачів.

Екокомікс складається з шести історій. Усі вони про події, які відбуваються в Україні після 24 лютого 2022. Герої мальопису — кияни 15-річний Юрко та його сестра 7-річна Мирослава. Сценарії до коміксу розробили засновниця проєкту Наталя Ярошенко та її партнерка Ірина Романуха. Дівчата зізнаються, що давно хотіли створити графічну історію, присвячену екології. Тож і обрали формат, в якому найлегше буде сприйматися серйозна тема, — мальопис.

За сюжетом діти тікають від війни й намагаються знайти безпечне місце у селах Київщини. Під час своєї подорожі вони знаходять гірки свідчення знущань з тварин росіянами в екопарках та заповідних зонах Харківщини, Херсонщини, Донеччини та Луганщини.

„Комікс народжувався довго. Спочатку ми обрали головні теми, потім продумали героїв, тобто якісь знакові для українців образи. Далі на підставі аналізу наслідків бойових дій, ми обрали місця, на прикладі яких буде висвітлена кожна з тем та вигадали чому і як діти там опинилися, — розповідає Ірина Романуха, співавторка коміксу. — Найважчим особисто для мене було втиснути у дві сторінки коміксу всю ту шкоду, яку завдає війна у конкретній сфері, адже теми дуже місткі, хочеться показати все, а ще це треба пов’язати між собою, дати героям репліки. Тобто треба не просто накидати фактів, а зробити з цього цілісну історію”.

Ілюструвала комікс Ярина Каторож. Пів року створювала його вручну, малювала аквареллю та лінерами. Ілюстраторка розповідає: „Цей стиль я не вигадувала власне для коміксу, працюю в ньому довгий час. Люблю поєднувати ніжність акварелі з чіткою лінійною графікою. Так здебільшого ілюструю книги, в цьому ж стилі створюю листівки та картини. Хотілося, щоб комікс виглядав приємно, гармонійно та привертав увагу. Не завжди легко було зосередитися на створенні красивого через новини. Частину ілюстрацій намалювала, сидячи в ванній під час повітряних тривог“.

Авторки розраховують, що коміксом зацікавляться студенти, які навчаються в Україні й мають інтерес до розслідування екоцидів. Сама керівниця проєкту Наталя Ярошенко понад рік проводить своє наукове дослідження з популяційної екології в місті Кассель (Німеччина). Країна лідирує у кількості реалізованих екологічних проєктів, тому за словами Наталі, нам є чого повчитися.

Німці люблять щось нове, а щось нове це і є комікс. Якщо ми подивимося суто на мальопис, його графічне відображення, він є привабливим. Він яскравий, тактильно приємний, позитивний, доки ти не починаєш вчитуватися в суть. Саме це викликає когнітивний дисонанс і допомагає людям думати в зовсім іншому ключі. А все, що спонукає людей думати, йде на користь України“, — говорить Наталя.

Авторка коміксу Ірина Романуха наголошує, що комікс — це також і освітній продукт. „Можливо ті, кому не надто цікаво слухати у новинах про біль і шкоду, яку заподіяли російські загарбники українцям та українській природі, чи ті, хто не цікавляться політикою взагалі, звернуть увагу на двох дітей посеред апокаліпсису війни.

Розповідає про комікс у віртуальному просторі й Дарина Линник: „Знаходити аудиторію не важко. Для всіх нас першим пріоритетом є боротьба з росією на всіх фронтах, включаючи, звичайно, інформаційний, тому люди та медіа з радістю підтримують нас“.
Розмірковуючи над тим, чи на часі зараз захист екології, коли беззахисними є люди в Україні, авторки екокоміксу кажуть: “Вижити — це завдання на сьогодні, на тут і зараз, а турбота про довкілля — це погляд у майбутнє, адже це те, що ми передаємо наступним поколінням. І від того, що ми їм передамо буде залежати те, чи виживе людство, як вид і якою буде якість життя наших нащадків”.

Мальопис опубліковано українською, англійською та німецькою мовами. Його можна переглянути за посиланням в шапці профілю на сторінці @enwar_mental.

Комікс є частиною проєкту „enWAR_mental“, який розповідає про вплив воєн у 21 сторіччі, досвід повоєнного відновлення, інформує про екоциди росіян в Україні. Долучитись до нього можна в соціальній мережі Інстаграм.

Проєкт „enWAR_mental“ здійснюється за підтримки Європейського Союзу в рамках Стипендіальної програми ЄС для лідерів громадянського суспільства країн Східного партнерства.

Схожі статті

Від бренду жіночого одягу Framiore та виробів для військових до текстильної лабораторії

Від бренду жіночого одягу Framiore та виробів для військових до текстильної лабораторії

Розмова з Наталкою Найдою, CEO Framiore та текстильної лабораторії Re:TextileGroup.Foto: framiore.com ©Наталю, розкажи як розпочинався твій шлях у бізнесі? Десь п'ятнадцять років тому зародився мій перший проєкт — майстерня шкіряних виробів SHUFLIA. Ще тоді, коли це...

читати більше
Люди для людей: медична опіка для постраждалих від війни

Люди для людей: медична опіка для постраждалих від війни

З перших днів Станіслав Онищук — підприємець, директор клініки пластичної хірургії та косметології заснував „Перший хірургічний добровольчий шпиталь“. Тут медики безкоштовно допомагають лікувати й оперувати людей, які постраждали внаслідок війни в Україні.ДО...

читати більше

Підпишіться на оновлення

Отримуйте свіжі статті та не пропускайте виходи нових випусків журналів!